absolutnie boska DIVA

Comments

Add a Comment

kcc-8554

pokazy konkursowe w ramach 9. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego rozpoczęły się 12 maja. To moje ulubione, majowe święto teatru, dodatkowo w konsekwentnie cudownej atmosferze powered by Teatr Konsekwentny. Sama radość, nic tylko oglądać i pstrykać, pstrykać, pstrykać... co oczywiście robię, a czego efekty możecie oglądać na facebookowym profilu Przeglądu (klik!), oczywiście na profilu teatralnej i tutaj :)

Pierwsza prezentacja: DIVA Teatru Rondo ze Słupska w reżyserii Stanisława Miedziewskiego i wykonaniu Wiolety Komar. Spektakl, który zainteresował mnie już na etapie czytania programu tegorocznego festiwalu. Historia artystki operowej, kobiety dla której codziennością jest blask jupiterów, światowe sceny, oklaski, kwiaty i uwielbienie tłumów, ale pod obowiązkowo długimi rękawami wytwornych scenicznych kreacji skrywa wytatuowany numer z obozu koncentracyjnego, a pod grubą warstwą makijażu wspomnienia, których nigdy nie uda się jej zmyć. I kiedy już jest na szczycie, kiedy jest gwiazdą, divą, nagle życie konfrontuje ją z jej wspomnieniami, bólem i przeszłością: przed jej garderobą, po kolejnym zachwycającym występie, pojawia się czlowiek, którego imię, nazwisko, wiek i rodzinne miasto nieuchronnie wskazują na to, że może być oddanym i dzięki temu ocalonym wiele dziesięcioleci wcześniej synem artystki.

Wioleta Komar jest nieruchoma, przez co jeszcze bardziej poruszająca. Świat sceny, cudownej fikcji sprzedawanej za tysiące dolarów spragnionym wielbicielom przeplata się z bardzo realnymi momentami. Piękna fasada pęka, a przez tę szczelinę wydziera się strach człowieka w obliczu śmierci, upodlenie gwałconej kobiety, dramat matki, która oddaje swoje dziecko, żeby ratować mu życie, degradacja artystki, która kupuje sobie jeszcze kilka godzin życia płacąc za to własnym talentem i swoim ciałem. Spektakl głęboki, intymny i autentyczny. Wychodziłam z niego zachwycona i głęboko poruszona. Pozostaje mi mieć nadzieję, że - mimo, iż grany jako pierwszy - nie umknie uwadze jury.

 

[autoviewer id="17" width="1000" height="600"]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *